Gloria musaealis je sláva muzejní

Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a galerií ČR vyhlašují u příležitosti Mezinárodního dne muzeí první ročník Národní soutěže muzeí 2002 Gloria musaealis. K zahájení této soutěže vede vyhlašovatele snaha přispět ke všeobecnému zvýšení prestiže muzejních institucí a posílení obecného chápání smyslu jejich existence jako strážců významné části národního kulturního dědictví.

Muzea a galerie v České republice pečují o více než 60 miliónů sbírkových předmětů, ročně připraví na 2000 výstav, navštíví je přes 8 miliónů návštěvníků. Přes to všechno se může zdát, že jsou někdy na okraji zájmu společnosti, zahlcené přílivem snadno dostupných lákadel konzumního rázu. Muzea a galerie (muzea výtvarného umění) představují významný prvek v turistické nabídce všech krajů naší země, jejich sbírky vypovídají o naší identitě a spojují nás a naše "nyní" s "minulým" i s "budoucím".

Iniciátoři soutěže chtějí prostřednictvím soutěže poskytnout prostor k větší medializaci problematiky českého muzejnictví, a to jak ve vztahu k jeho obecným problémům, tak i významu konkrétních muzeí. Kampaň otevře veřejnou diskusi o roli muzeí ve společnosti, jejich využívání k neformálnímu vzdělávání dětí i dospělých a o jejich přínosu ke kulturnímu vyžití širokých vrstev obyvatelstva.
Kromě toho by soutěž měla nastartovat zdravé konkurenční prostředí uvnitř oboru.

KDO SE MŮŽE SOUTĚŽE ZÚČASTNIT?
Soutěže se mohou zúčastnit ta muzea či galerie, jejichž sbírky jsou v souladu se zákonem 122/2000 Sb. o ochraně muzejní povahy zapsány v Centrální evidenci sbírek, tedy muzea a galerie, která naplňují odborné zásady nakládání se sbírkovými fondy, ať již jsou ve vlastnictví státu, samosprávy či soukromých právnických a fyzických osob.

CO JE PŘEDMĚTEM SOUTĚŽE?
Soutěž se vyhlašuje ve 3 kategoriích, a to A. Muzejní výstava roku; B. Muzejní publikace roku; C. Muzejní počin roku.
Předmětem soutěže kategorie A může být výstava trvající nejméně tři kalendářní měsíce, kterou muzeum/galerie připravilo s využitím sbírek muzejní povahy. Publikace, přihlášené do soutěžní kategorie B rovněž musejí tématicky čerpat ze sbírek muzejní povahy nebo z vědecko-výzkumné činnosti muzea.
Kategorie C zahrnuje jakýkoliv počin muzea, který zkvalitňuje péči o sbírkový fond, nebo významným způsobem přispívá k obohacení nebo záchraně lokalit významných pro ochranu přírody i kulturního dědictví.
Stanovením těchto kategorií jsme chtěli jednak zajistit dynamiku a napětí celé akce a jednak tak upozorňujeme na nejdůležitější oblasti, ve kterých muzea a galerie působí.

JAK BUDE SOUTĚŽ PROBÍHAT?
Podmínkou pro účast ve všech kategoriích je uskutečnění těchto akcí v období od 1. ledna 2002 do 28. února 2003. Soutěž bude hodnotit sedmičlenná porota nezávislých odborníků, kterou jmenovali vyhlašovatelé soutěže. Výsledky soutěže budou slavnostně zveřejněny u příležitosti Mezinárodního dne muzeí v roce 2003. V každé kategorii bude vyhlášeno pořadí tří nejlepších, přičemž nejúspěšnější uchazeč na prvním místě obdrží certifikát o získání ceny, trofej soutěže i finanční odměnu.

KDE SE VEŘEJNOST DOZVÍ O VÝVOJI SOUTĚŽE?
Průběžné výsledky hodnocení soutěže podle stanovených kriterií s počty bodů budou zveřejňovány na jejích internetových stránkách (http://www.gloriamusaealis.cz). Zde jsou také umístěny oficiální dokumenty soutěže - pravidla soutěže a jednací řád poroty.
Veřejnost i novináři se zde dále dozvědí, kdo je členem poroty, a budou moci shlédnout kompletní dokumentaci předmětů soutěže, včetně barevných fotografií a videozáznamů. Stránky se tak stanou i konkrétní "pozvánkou" na soutěžící akce.
Na internetových stránkách soutěže se bude dále odvíjet diskuse o jejím průběhu; bude zde i prostor pro návštěvníky muzeí, aby sdělovali své zážitky z navštívených akcí a případně aby mohli navrhnout účast toho "svého" muzea v soutěži. Vyhlašovatelé soutěže tím chtějí vytvořit informační servis pro média a veřejnost - o průběhu soutěže informovat nejširší veřejnost a prostřednictvím nových témat vzbudit zájem o muzejní problematiku.


Soutěž Gloria musaealis je první akcí tohoto typu v oblasti muzeí a galerií v České republice. Záštitu nad ní převzala předsedkyně Českého výboru pro UNESCO doc. MUDr. Jaroslava Moserová, DrSc.
Soutěž je součástí projektu "Muzea a profesionalita pro 21. století" dotovaného Open Society Fund Praha a Ministerstvem kultury České republiky.

Těšíme se, že se s Vámi budeme i nadále v průběhu soutěže setkávat a nashledanou při vyhlašování výsledků v roce 2003.

Tiskovou zprávu sestavily:
Ing. Milena Burdychová, Okresní muzeum v Chrudimi, tel.: 0455/620377,
e-mail: [email protected]
Dagmar Fialová, tajemnice AMG, 0603-553564
Sekretariát soutěže:
Petra Medříková, sekretariát AMG

Stáhnout tiskovou zprávu (pdf).