Note: For English version of this message, see this page.

Výzva

I. Důvod pro tuto výzvu

V počítačovém světě existují různé formáty, které jsou používány pro vzájemnou komunikaci mezi lidmi. Tak jako v reálném světě existují jednotlivé jazyky, přičemž některé z nich se více hodí pro romantickou poezii a jiné pro vojenské povely, tak i ve světě počítačů používáme jiné formáty pro obrázky, jiné pro zvuky a jiné pro text.
Tato výzva vznikla, aby návštěvníkům vysvětlila, proč by měli preferovat či naopak odmítat některé konkrétní formáty. Dokud si tuto výzvu nevezmou k srdci, bude se mnohým lidem (včetně jich samotných) pracovat s počítači zbytečně obtížně.

II. Typy formátů

Formáty, resp. standardy, díky nimž je možno určitou informaci zakódovat do počítače, mohou být vlastně pouze dvojí: Otevřené a Uzavřené.

Otevřený formát je formát, jehož struktura je přesně známá. Lze to přirovnat ke známému pravidlu pro tvorbu dobrých anglických oznamovacích vět "S V O M P T", tedy "Podmět, Přísudek, Předmět, příslovečná určení Způsobu, Místa a Času" (každé velké písmeno v této rozepsané podobě odpovídá jednomu velkému písmenu ve zkratce). Díky tomu, že je struktura přesně známá, je též neměnná, což umožňuje tvorbu trvanlivých editorů či prohlížečů - například struktura internetových stránek je zcela otevřeným formátem, což je důvod, proč existuje velké množství internetových prohlížečů.

Uzavřený formát je formát, jehož vnitřní struktura není známá. Lze to přirovnat k situaci, kdy neexistuje slovník k nějakému jazyku. Pak je zřejmé, že cizinec se tento jazyk vlastně nemůže naučit, ba co víc - ani nemůže porozumět textu v něm napsanému, pokud si nenajme rodilého mluvčího coby tlumočníka. Ale jistě chápete, že najmutí tlumočníka a použití slovníku jsou finančně dosti odlišné záležitosti - tlumočník může požadovat libovolně vysokou částku za své služby, a pokud na poli s tlumočníky neexistuje konkurence, jste nuceni tuto částku zaplatit. Myslím, že je zřejmé, že uzavřené formáty pro vás nejsou výhodné. Základní poučka ekonomiky zní: "Ceny v monopolu jsou VŽDY vyšší, než ceny v konkurenčním prostředí".

III. Princip komunikace

Pokud s někým komunikujete prostřednictvím počítače, předáváte mu své informace (nebo on/ona vám) tak, že je posíláte (případně jsou vám poslány). Děje se tak v určitém formátu. K tomu jsou nejčastěji používány obyčejné poštovní zprávy (e-maily), ale v případě, že posílaná informace je složitější (obrázek, složitý dokument...), přikládáte je v podobě souboru k e-mailu coby přílohu. Aby byla komunikace úspěšná, musíte být oba schopni pracovat s daným přiloženým souborem. Tento soubor je ovšem uložen právě v určitém formátu, což je obvykle (byť nikoliv vždy) vyjádřeno příponou souboru. Typickými přílohami jsou JPG a GIF pro obrázky, WAV a MP3 pro zvuky (hudbu), HTM, HTML, PDF a DOC pro dokumenty, TXT pro obyčejný text.
Z různých důvodů většina uživatelů používá při práci s počítačem, a tedy i při komunikaci přes internet, operační systém Windows od společnosti Microsoft. Tato společnost je kromě operačních systémů též tvůrcem kancelářského softwaru Office, jehož součástí je program Word, sloužící k tvorbě dokumentů. Standardním formátem Wordu je DOC (z anglického DOCument), který je ovšem uzavřený. To znamená, pokud budeme předpokládat, že nikdo neporušuje zákony, následující: Program Word je ale též zvláštní tím, že téměř každý rok vzniká jeho nová verze. V okamžiku, kdy začne být k dispozici nová verze, stane se tato nová verze součástí instalace většiny nově prodaných počítačů. Z toho ovšem plyne, že lidé, kteří si nový počítač zakoupí, budou používat novou verzi programu Word. Ta dokumenty ukládá v novém formátu, který nelze (obvykle) ve staré verzi zobrazit. Pokud vám tedy vlastník novější verze posílá dokumenty v nové verzi formátu, jste tím nuceni pořídit si novou verzi programu, ať už chcete nebo ne. Pravidelně tak musíte znovu a znovu platit za tentýž program, ve kterém přibylo pouze několik, většinou nepříliš podstatných změn (např. verze 97 obsahuje oproti verzi 95 možnost "stínování písma", ačkoliv něco takového je hrubým typografickým prohřeškem v oficiálních dokumentech. Přesto to znamená změnu formátu, takže formát Wordu97 není zobrazitelný s programem Word95. To jen tak pro ilustraci.)
Pokud se vám zdá, že nejde o nic závažného, protože se přece můžete se svým známým domluvit, v jakém formátu vám má dokumenty posílat (novější verze programu umožňují uložit dokument ve starší verzi formátu), nemáte pravdu. Situace je totiž taková, že některé významné firmy či dokonce instituce se rozhodly používat výhradně formát DOC (Word), a nedodržení tohoto požadavku (tedy když jim pošlete dokument v jiném formátu) má za následek odmítnutí tohoto dokumentu. Jste tedy nuceni program Word vlastnit, čímž se ovšem stáváte dalším prvkem v začarovaném kruhu: Vy program vlastníte ---> vy jej používáte ---> produkujete soubory ve formátu DOC ---> V tomto formátu komunikujete se svými známými ---> nutíte je pracovat s programem Word ---> oni se dostávají do stejné situace...

IV. Výzva

Vyzývám vás tímto, abyste nepoužívali uzavřený formát Word (DOC) pro přílohy svých e-mailů. Dostanete-li e-mail s takovou přílohou, doporučte jeho autorovi (jeho autorce) tuto stránku, a požádejte jej (ji) o zaslání téhož dokumentu v některém otevřeném formátu (jednoduchý návod je na konci tohoto textu). Otevřené formáty jsou schopné zobrazit dokumenty stejné složitosti a komplexnosti jako uzavřený formát Word, ale díky své otevřenosti je lze prohlížet i tvořit s pomocí různých programů, které jsou tudíž velmi levné (mnohdy zdarma), tyto programy jsou k dispozici pro všechny operační systémy (nejen tedy pro Windows). Navíc máte jistotu (díky otevřenosti formátu), že soubor neobsahuje žádné informace, které obsahovat nemá (zatímco dokumenty ve formátu Word obsahují například informace o vás coby autorovi, obsahují rovněž historii tvorby dokumentu, takže si každý příjemce může zobrazit, co jste z dokumentu smazali či v něm přepsali atd.)

Návod na uložení dokumentu v otevřeném formátu

  1. Otevřete daný dokument v programu Word
  2. V menu Soubor (File) zvolte Uložit jako... (Save As...)
  3. Z vysunovacího seznamu dole (Formát:) zvolte "Jako stránku HTML" nebo "Dokument RTF".
  4. Automaticky by měla být změněna přípona souboru na HTM (HTML) nebo RTF, pokud ne, změňte ji.
  5. Stiskněte tlačítko Uložit nebo OK, čímž dokument uložíte v novém formátu. Poznámka: Pokud po tomto úkonu dojde k zobrazení varování, že soubor již existuje, a k dotazu, zda si jej přejete přepsat, něco je špatně, tudíž zvolte Ne (No) a celý postup důkladněji zopakujte.
Formát RTF (Rich Text Format, tedy formát obohaceného textu) je schopen všeho, čeho je schopen formát Word (DOC), ale je otevřený, tudíž jej mohou používat všichni uživatelé s příslušným programovým vybavením (které je zdarma). To samé platí pro formát HTML, ostatně - jak komplikované dokumenty mohou být na internetu jistě víte (již jste se s tím setkali), a formát HTML je přesně to - formát internetových stránek.