STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD

pro studenty bakalářských a magisterských studijních programů


 

Část první

Obecná ustanovení

Článek 1

Úvodní ustanovení

(1) Studijní a zkušební řád pro studenty bakalářských a magisterských studijních programů (dále jen "řád") stanoví pravidla studia v bakalářských a magisterských studijních programech uskutečňovaných fakultami Masarykovy univerzity v Brně (dále jen "programy"). Tato pravidla platí obdobně i pro studium v programech, které se neuskutečňují na fakultách.

(2) Řád vychází zejména ze zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, (dále jen "zákon") a Statutu Masarykovy univerzity v Brně (dále jen "statut").

Článek 2

Základní ustanovení

(1) Za organizaci, administrativu a kontrolu studia v programu odpovídá na fakultě děkan nebo jím určený proděkan se zaměstnanci příslušného pracoviště děkanátu, na úrovni Masarykovy univerzity v Brně (dále jen "MU") rektor nebo jím určený prorektor se zaměstnanci příslušného pracoviště rektorátu.

(2) Informace, jejichž zveřejnění ukládá tento řád, jsou zveřejňovány prostřednictvím

a) úředních desek MU nebo úředních desek fakult MU,

b)  Informačního systému MU (dále jen "IS MU"),

c)  studijních katalogů fakult podle čl. 4,

d)  institucionálních WWW-stránek MU a fakult.

(3) Informace, jejichž zveřejnění tento řád ukládá, se zveřejňují prostřednictvím IS MU, nestanoví-li tento řád jinak.

Článek 3

Časové rozvržení výuky

(1) Akademický rok trvá dvanáct měsíců a člení se na podzimní a jarní semestr; začátek akademického roku stanoví rektor.

(2) Semestr zahrnuje nejméně jeden týden období stanoveného pro zápis, nejméně dvanáct a nejvýše patnáct týdnů výuky a nejméně šest týdnů zkouškového období. Zbývající část semestru tvoří období prázdnin.

(3) Časové rozvržení akademického roku je dáno jeho harmonogramem, který každoročně stanoví rektor po dohodě s děkany tak, že výuka v semestru je zahájena na všech fakultách vždy k témuž datu a dostatečně dlouhé zkouškové období probíhá současně na všech fakultách.

Článek 4

Programy

(1) Programy akreditované na MU se člení na studijní obory (dále jen "obory"). Obory se mohou členit na studijní směry (dále jen "směry"). Programy se uskutečňují zpravidla na fakultách.

(2) Seznam programů akreditovaných na MU s členěním na obory, včetně fakult, které je uskutečňují, je uveden v příloze č. 3 statutu.

(3) Součásti programu podle § 44 odst. 2 zákona se zveřejňují v plném znění na WWW- stránkách MU a fakult.

(4) Nejpozději  ke dni 31. května zveřejní MU a každá z jejích fakult Studijní katalog pro příští akademický rok. Katalog fakulty obsahuje především

a)    úplné znění řádu a všech navazujících předpisů fakulty,

b)   harmonogram akademického roku pro fakultu,

c)    pravidla pro sestavování studijních plánů v každém z programů, oborů a jejich směrů, v nichž budou v příštím akademickém roce zapsáni studenti,

d)   seznam studijních předmětů (dále jen "předmět"), předmětových bloků a etap studia v každém z programů, oborů a jejich směrů, včetně kreditové hodnoty (čl. 6 odst. 1) a předepsaných forem ukončení,

e)    doporučené studijní plány pro každý program, obor a směr, představující návrh semestrálního rozpisu studia v průběhu standardní doby,

f)     seznamy osob, které na fakultě odpovídají za korektní obsahovou i formální realizaci každého programu, řešení kolizních situací v termínech souvisejících se studiem v programu, osoby zodpovědné za koordinaci vypisování zkouškových termínů a jména studijních poradců asistujících studentům v případě potřeby při sestavování studijních plánů.


 

 Článek 5

Meziuniverzitní a mezifakultní studium

(1) Meziuniverzitním studiem se rozumí studium

a)    v programu akreditovaném na MU, na jehož uskutečňování se podílejí i jiné právnické osoby, které jsou uvedeny v rozhodnutí o akreditaci s MU,

b)   v programu akreditovaném na jiné vysoké škole, na jehož uskutečňování se podílí MU.

(2) Vztahy mezi MU a právnickou osobou uvedenou v odstavci 1 upravuje dohoda, která musí být v souladu se zákonem, ostatními zvláštními právními předpisy a vnitřními předpisy MU.

(3) V případě uskutečňování programu dvěma nebo více fakultami MU upravuje jejich vzájemné vztahy při uskutečňování tohoto programu dohoda uzavřená mezi těmito fakultami.

 

Část druhá

Studium

 

Hlava I

Organizace a evidence studia

Článek 6

Kreditový systém

(1) Plnění požadavků programů a jejich oborů se eviduje prostřednictvím kreditového systému založeného na zásadách Evropského systému převodu kreditů (dále jen "ECTS").

(2) Základní jednotkou studia v programu je předmět. Objem studijní aktivity nutné k absolvování předmětu se vyjadřuje přiděleným počtem kreditů (dále jen "kreditová hodnota").

(3) Kreditová hodnota každého předmětu, respektive bloku předmětů, respektive etapy studia se stanoví v souladu se zásadami ECTS podle vnitřního předpisu fakulty, která uskutečňuje příslušný program nebo na níž je předmět z volné nabídky mimo povinné nebo povinně volitelné součásti programu vypisován. Způsob určování kreditových hodnot je zpravidla stanoven vnitřním předpisem fakulty.

(4) Podmínkou absolvování studia v každém programu, oboru nebo směru je získání kreditů za absolvování předmětů v předepsané skladbě, v celkové hodnotě představující alespoň minimální kreditovou hodnotu studia, která činí třicetinásobek standardní doby studia v programu vyjádřené v semestrech. U programu, který je kombinací více oborů, se minimální kreditová hodnota studia stanoví jako vážený průměr hodnot vypočtených pro každý obor. Váha hodnoty vypočtené pro obor je dána doporučeným počtem kreditů, jímž je obor v kombinaci zastoupen, nebo je stanovena programem.

(5) Student získává kredity absolvováním předmětů zapsaných v jednotlivých semestrech studia v programu nebo absolvováním předmětů ve studiu v programech celoživotního vzdělávání uskutečňovaného na MU a obsahově i kreditovou hodnotou shodných s předměty jinak uskutečňovanými v rámci programů, pokud tyto kredity byly získány před přijetím studenta do příslušného programu. Získané kredity se započtou ve prospěch všech současně studovaných programů nebo oborů.

Článek 7

Evidence studia

(1) Průběh studia každého studenta MU zapsaného v programu je zaznamenáván ve studijní evidenci vedené v IS MU.

(2) MU vydá studentovi nebo bývalému studentovi na jeho žádost výkaz o studiu podle § 57 odst. 1 písm. b) a odst. 3 zákona, a to formou výpisu ze studijní evidence vedené podle odstavce 1.

(3) Zkoušející nebo předseda zkušební komise (čl. 23 odst. 1) je povinen vydat studentovi na jeho žádost doklad o vykonané zkoušce nebo jiném ukončení předmětu nebo bloku předmětů podle § 57 odst. 1 písm. e) a odst. 6 zákona (dále jen "doklad o ukončení předmětu"). Je-li údaj v již vydaném dokladu o ukončení předmětu v rozporu s údajem ve studijní evidenci vedené podle odstavce 1, platí údaj uvedený v dokladu o ukončení předmětu.

Článek 8

Předměty a jejich bloky

(1) Pro účely tohoto řádu se předměty a jejich bloky, které jsou součástí programů uskutečňovaných na fakultách MU, resp. jiných vysokých školách, dělí na povinné, povinně volitelné a volitelné. Tato charakteristika se předmětu nebo bloku přisuzuje vždy ve vztahu ke konkrétnímu programu, oboru nebo směru.

(2) Povinným se rozumí předmět, jehož absolvování, včetně předepsaného způsobu ukončení, je závazné. Povinným blokem se rozumí soubor předmětů, z něhož je závazně předepsáno absolvování daného minimálního počtu předmětů, včetně předepsaného způsobu ukončení, případně minimálního počtu kreditů. Povinně volitelným se rozumí předmět, který je součástí povinného bloku. Ostatní předměty a jejich bloky jsou volitelné a zejména do této kategorie spadají předměty vypisované na fakultách nebo vysokoškolských ústavech nad rámec souboru předmětů obsažených v programech uskutečňovaných na MU.

(3) Kredity získané absolvováním volitelných předmětů studiem mimo MU mohou být uznávány namísto předmětů povinných nebo povinně volitelných v daném programu podle podmínek, které jsou v kompetenci děkana fakulty uskutečňující program. Při vysílání studentů na výměnné studium na jiné vysoké škole, zejména vysoké škole v zahraničí, vysílající fakulta uzná získané kredity v takové míře, aby vysílanému studentu nebyla bez jeho zavinění prodlužována doba studia potřebná k absolvování programu.

(4) Bakalářská práce a diplomová práce jsou v programech, v nichž jsou předepsány, předměty povinnými nebo povinně volitelnými. Student má právo navrhnout téma své bakalářské a diplomové práce na základě nabídky témat pro daný program, obor nebo směr, popřípadě i mimo tuto nabídku. Pokud akreditační materiály některého programu určují lhůtu, ve které student zapisuje bakalářskou nebo diplomovou práci, a student téma práce nenavrhne, přidělí mu děkan některé téma z nabídky pro daný program, obor nebo směr.

(5) Pro účely splnění obsahových požadavků studia lze uznat pouze kredity za předměty, jejichž obsah není totožný nebo se podstatně překrývající. Děkan nebo rektor přiměřeně omezí právo studentů na registraci, zápis nebo uznávání kreditů v překrývajících se předmětech.

(6) Pro konkrétní volitelné předměty, ve kterých se obsah studijních aktivit při každé realizaci předmětu podstatně liší, může děkan fakulty realizující program stanovit možnost jejich opakovaného absolvování vícekrát během studia a kumulaci takto získaných kreditů studentem. Takové opakované zapsání a absolvování předmětu není opakováním ve smyslu čl. 21.

Článek 9

Výuka

(1) Výuka na fakultách MU se uskutečňuje prostřednictvím přednášek, cvičení, seminářů, praktik, laboratorních cvičení, praxí, exkurzí, stáží, terénních cvičení, kurzů a konzultací.

(2) Účast ve výuce je pro studenty povinná, s výjimkou přednášek a konzultací. Podmínka účasti v povinných typech výuky podle odstavce 1 může být nahrazena jinými požadavky, pokud tak stanoví a blíže specifikuje vnitřní předpis fakulty.

(3) Výuka v semestru je organizována podle týdenních rozvrhů, s výjimkou předmětů, které vyžadují blokovou výuku a jsou v programu z tohoto hlediska vyznačeny. Týdenní rozvrh zabezpečuje fakulta tak, aby respektoval doporučené studijní plány programů, jejich oborů a směrů a také aby přiměřeně možnostem minimalizoval počty kolizí mezi předměty, které jednotliví studenti současně registrovali.

 

Hlava II

Průběh studia

Článek 10

Zápis do studia a opětovný zápis do studia

(1) Uchazeči přijatému do programu uskutečňovaného na některé fakultě MU vzniká právo na zápis do studia a zápis do prvního semestru na této fakultě. Uchazeč má právo být zapsán do studia ve všech programech, do nichž byl přijat. Uchazeč se stává studentem MU a zapsaným na příslušné fakultě dnem zápisu do studia.

(2) Osobě, jíž bylo studium v programu přerušeno podle čl. 13, vzniká právo opětovného zápisu do studia a právo zápisu do dalšího semestru dnem ukončení přerušení studia. Osoba se stává studentem MU zapsaným na příslušné fakultě MU dnem opětovného zápisu do studia. Termín zápisu do dalšího semestru se stanoví na základě čl. 13 odst. 2.

Článek 11

Registrace a zápis předmětů

(1) Studenti žádají o zápis předmětů v daném semestru registrací prostřednictvím záznamu v IS MU (dále jen "registrace") ve stanoveném období registrace.

(2) Pro konkrétní předměty má děkan fakulty právo ve zvlášť odůvodněných případech stanovit povinnost registrace v dostatečném předstihu před termínem zápisu tak, aby údaje z jejich registrace mohly sloužit jako podklad pro sestavování rozvrhu nebo pro rozhodování o tom, které předměty budou skutečně nabídnuty k zápisu. Tato povinnost se netýká semestru bezprostředně následujícího po zápisu do studia a týká se přiměřeně opětovného zápisu do studia. Datum, do kterého studenti takové údaje v daném semestru poskytují, vyhlašuje jako součást harmonogramu akademického roku rektor.

(3) Období registrace stanoví děkan tak, aby jeho začátek předcházel prvnímu dni období zápisu předmětů. Období registrace jsou uvedena v harmonogramu akademického roku.

(4) V období zápisu předmětů provádí fakulta studentům zápis jednotlivých předmětů, které si studenti zaregistrovali nebo o jejichž zápis v tomto období požádali.

(5) Maximální počet studentů, kteří budou zapsáni do předmětu, může děkan ve zvlášť odůvodněných případech omezit. V takovém případě je v přiměřené míře dávána přednost studentům, kteří mají splněné předběžné podmínky tohoto předmětu a pro které je tento předmět povinným, případně povinně volitelným v jejich programu. Přesné podmínky této priorizace stanoví rektor a jsou pro celou MU zveřejněny před zahájením registrace. Při zápisu kapacitně omezených předmětů mají vždy přednost studenti, kteří si tyto předměty ve stanoveném předstihu zaregistrovali.

(6) Zápis registrovaných předmětů lze podmínit úspěšným předchozím absolvováním jiných předmětů podle specifikace ve studijním katalogu.

(7) Pro volitelné předměty, kde to specifická povaha obsahu nebo formy předmětu vyžaduje, může děkan předem stanovit další podmínky pro zápis těchto předmětů, včetně požadavku předběžného souhlasu vyučujícího.

(8) Studentovi vzniká zápisem do předmětu právo účastnit se všech součástí výuky nebo dalších studijních aktivit potřebných pro absolvování předmětu. Pro studenty, kteří předmět zapsali opakovaně podle čl. 21 mohou být stanoveny další podmínky pro výkon tohoto práva.

(9) Student může zápis do předmětu zrušit nejpozději před uplynutím patnáctého dne výuky v daném semestru nebo přiměřené části blokové výuky. Zrušení zápisu předmětu vykoná prostřednictvím IS MU a případným splněním dalších oznamovacích povinností, které děkan pro daný předmět stanoví.

(10) Děkan je oprávněn zrušit konání předmětu, pokud je v předmětu zapsáno nebo se do něj registrovalo méně než pět studentů. Studentům, kterým byl takto zrušen zápis předmětu, vzniká právo dodatečného zápisu předmětů v příslušné kreditové hodnotě nebo právo na přiměřenou úlevu z podmínek pro zápis v dalším semestru, pokud tak stanoví děkan.

Článek 12

Zápisy do semestrů

(1) Fakulta studenta zapíše do semestru studia poté, co ověří splnění podmínek pro zápis tohoto semestru v daném programu, a poté, co studentovi byly pro tento semestr studia zapsány předměty.

(2) Do druhého semestru studia fakulta zapíše studenta, který za předměty zapsané v prvním semestru studia získal alespoň 10 kreditů, do třetího nebo vyššího semestru studia zapíše studenta, který v předcházejícím semestru studia získal nejméně 15 kreditů, nebo který ve dvou bezprostředně předcházejících semestrech studia získal úhrnem nejméně 45 kreditů, anebo který již získal počet kreditů ve výši alespoň minimální kreditové hodnoty studia, aniž by přitom doba jeho studia přesáhla standardní dobu studia příslušného programu.

(3) V souladu s akreditačními materiály pro daný program nebo obor mohou být stanoveny další podmínky pro zápis do dalšího semestru vedle podmínek stanovených v odstavci 2; mezi tyto podmínky může být zahrnuto i zvýšení požadovaného počtu získaných kreditů v prvním semestru studia.

(4) Osoba, která ze závažných důvodů nemůže provést úkony vyžadované pro platný zápis v období stanoveném harmonogramem akademického roku, může požádat o náhradní termín. Pokud o náhradní termín nepožádá, nebo je-li její žádost zamítnuta, případně neprovede-li zápis ve stanoveném náhradním termínu, její právo zápisu zaniká. To platí přiměřeně i pro dodatečný zápis jednotlivých předmětů v období po zahájení semestru. Osobě se ukončí studium v programu podle § 56 odst. 1 písm. b) zákona. Na postup při rozhodování v této věci se vztahuje § 68 zákona.

(5) Nevzniklo-li osobě právo na zápis do dalšího semestru podle odstavců 2, 3 nebo 4, děkan vydá nejpozději do 30 dnů od posledního dne období stanoveného pro zápis rozhodnutí o ukončení jejího studia v programu podle § 56 odst. 1 písm. b) zákona. Na postup při rozhodování v této věci se vztahuje § 68 zákona.

Článek 13

Přerušení studia v programu, přerušení studia

(1) Studentovi lze na jeho žádost přerušit studium, respektive studium v programu. Děkan bez dalšího žádosti vyhoví, splnil-li student podmínky pro zápis do dalšího semestru a úspěšně ukončil alespoň dva semestry studia. V opačném případě rozhodne děkan na základě posouzení odůvodnění žádosti.

(2) Dobu přerušení studia určí děkan tak, že vyhoví žádosti studenta s výjimkou případů, kdy požadovaná doba přerušení zjevně neodpovídá odůvodnění žádosti.

(3) Děkan může studentovi přerušit studium, respektive studium v programu podle čl. 22 odst. 9.

(4) Doba přerušení studia se zpravidla stanoví nejméně do konce semestru následujícího po semestru, v němž byla žádost podána, případně do počátku jeho zkušebního období v souvislosti s přihláškou k poslední části státní zkoušky a s ní souvisejících trvajících povinností studenta. Součet dob všech přerušení v daném programu nesmí překročit počet semestrů odpovídající jeho standardní době studia. Doba přerušení studia podle čl. 22 odst. 9 se do celkové doby přerušení nezapočítává.

(5) V případě, že student přestane plnit požadavky vyplývající z posledního programu, v němž byl zapsán, jde o přerušení studia. Dnem přerušení svého studia přestává být osoba studentem MU.

(6) Jestliže období přerušení studia osoby dosud neuplynulo a důvody přerušení pominuly, může děkan povolit na její žádost dřívější opětovný zápis do studia v programu.


 

Článek 14

Uznávání absolvovaných částí studia

(1) Děkan může studentovi na jeho žádost uznat pro program, obor nebo směr předměty absolvované v předchozím nebo souběžném studiu na některé vysoké škole v České republice nebo v zahraničí.

(2) Žádost podle odstavce 1 student doloží

a)    úředním potvrzením o úspěšném absolvování každého předmětu včetně případné klasifikace a získaného počtu kreditů,

b)   úředně potvrzenou osnovou každého předmětu s případným popisem jeho začlenění do programu, oboru nebo směru, v jehož rámci byl absolvován, s výjimkou případu, kdy jsou tyto náležitosti dostupné v IS MU.

(3) Uznání předmětu může být podmíněno složením rozdílové zkoušky, případně jinými rozdílovými požadavky. Zkoušejícího, respektive způsob kontroly splnění rozdílových požadavků určí děkan. Původní hodnocení předmětu je nahrazeno hodnocením úspěšné rozdílové zkoušky, respektive rozdílových požadavků.

(4) Předměty, bloky a části neukončeného studia lze uznat nejdéle do sedmi let po jejich absolvování.

(5) Pokud jde o uznání náhradou za předmět, který je zapsán, na jeho zápis se pohlíží, jakoby nikdy nenastal. Nebyl-li absolvovaný předmět hodnocen kredity, je studentovi přiznána kreditová hodnota odpovídajícího předmětu v programu, pro který je absolvovaný předmět uznáván.

 Článek 15

Ukončení studia

(1) Studium v programu se ukončuje

a)    úspěšným složením státní závěrečné zkoušky nebo státní rigorózní zkoušky podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3 zákona (dále jen "řádné ukončení studia"),

b)   ztrátou práva zápisu podle čl. 12 odst. 2, 3 nebo 4, (§ 56 odst. 1 písm. b) zákona).

c)    zanecháním studia (§ 56 odst. 1 písm. a) zákona),

d)   vyloučením ze studia podle § 65 odst. 1 písm. c) nebo podle § 67 zákona (§ 56 odst. 1 písm. e) zákona),

e)    odnětím akreditace nebo zánikem akreditace programu podle § 80 odst. 4 zákona (§ 56 odst. 1 písm. c) nebo d) zákona).

(2) Dnem ukončení studia v programu

a)    podle odstavce 1 písm. a) je den vykonání poslední části státní závěrečné zkoušky nebo státní rigorózní zkoušky,

b)   podle odst. 1 písm. b) nebo d) je den, kdy příslušné rozhodnutí nabylo právní moci,

c)    podle odst. 1 písm. c) je den doručení písemného prohlášení o zanechání studia fakultě,

d)   podle odst. 1 písm. e) je den stanovený v § 56 odst. 2 zákona.

(3) Dnem ukončení studia je den ukončení studia v posledním z programů, v nichž byl student zapsán.

(4) Dnem ukončení studia v posledním z programů uskutečňovaných na fakultě, v němž byla zapsána, přestává osoba být studentem MU zapsaným na fakultě. Dnem ukončení studia v posledním z programů akreditovaných na MU, v němž byla zapsána, přestává osoba být studentem MU.

(5) Osobám, jejichž studium v programu bylo ukončeno podle odstavce 1 písm. e), zajistí děkan dnem ukončení tohoto studia zápis do obsahově obdobného programu uskutečňovaného na fakultě, MU, nebo jiné vysoké škole.

(6) Při ukončení studia podle odstavce 1 písm. a) absolvent obdrží vysokoškolský diplom a vysvědčení o státní závěrečné zkoušce nebo státní rigorózní zkoušce podle § 57 zákona.

 

Hlava III

Hodnocení průběhu studia

Článek 16

Ukončení předmětu

(1) Ukončením předmětu se rozumí splnění jeho požadavků právě jedním z následujících způsobů:

a)    zápočet,

b)   kolokvium,

c)    zkouška,

d)   klasifikovaný zápočet.

(2) Splnění souhrnných požadavků bloku předmětů se ověřuje soubornou zkouškou před zkušební komisí.

(3) Stanoví-li tak program, je zápis studenta do dalšího semestru studia podmíněn složením postupové zkoušky. Podrobnosti stanoví program.

(4) O výsledku ukončení předmětu způsoby uvedenými v odstavci 1 rozhodne akademický pracovník, jemuž toto rozhodnutí náleží na základě vnitřního předpisu fakulty nebo z pověření děkana (dále jen "zkoušející"). Komisi pro soubornou zkoušku jmenuje děkan.

(5) Termíny pro ukončení předmětů a bloků předmětů musí být zveřejněny nejméně jeden týden před zahájením zkouškového období.

(6) Řádné termíny pro ukončení předmětů jsou zařazovány do zkouškového období, případně i do posledního týdne semestrální výuky; výjimku tvoří předměty s blokovou výukou, jejichž řádné termíny ukončení mohou spadat i do průběhu semestrální výuky. Řádný termín zápočtu nebo klasifikovaného zápočtu lze na žádost studenta vypsat i kdykoli v období výuky, pokud student splnil požadavky pro ukončení předmětu. Opravné termíny jsou zařazovány do zkouškového období; mohou být vypisovány také v období výuky následujícího semestru, nejpozději do dvou týdnů po jeho zahájení, případně i během zkouškového období semestru bezprostředně následujícího, ve všech případech ale pouze před zahájením výuky znovu vypsaného předmětu.

(7) V kombinované nebo distanční formě studiu může děkan umožnit skládání zkoušek v jednotlivých předmětech v delším časovém intervalu mimo zkouškové období semestru. Ostatní ustanovení vztahující se ke zkouškám se aplikují přiměřeně.

(8) K termínům ukončení předmětů kolokviem nebo zkouškou nebo k souborné zkoušce je student povinen se přihlásit prostřednictvím IS MU. Děkan může stanovit postup v případech, kdy tak student v obdobích stanovených pro jednotlivé termíny neučiní. Obdobně se postupuje u přihlášky k opravnému termínu.

(9) Nedostaví-li se student ve stanoveném termínu k ukončení předmětu, na který je přihlášen nebo zařazen, a neomluví-li přijatelně svou neúčast do pěti dnů po uplynutí termínu, je hodnocen, jako by u ukončení předmětu neuspěl.

(10) Opravné termíny pro studenty, kteří nebyli z účasti na řádném termínu z doložených vážných důvodů omluveni, nemusí být vypisovány tam, kde se výsledné hodnocení skládá z více průběžně plněných dílčích zkoušek anebo se do něj započítává hodnocení práce průběžně vykonávané a hodnocené během semestru.

 Článek 17

Klasifikační stupnice

(1) Klasifikační stupnice odpovídá zásadám ECTS a má tyto stupně:

stupeň                       písmenné   číselná                  stupeň                    písmenné    číselná

                                  označení   hodnota                                                označení    hodnota

výborně                           A              1            velmi dobře minus                 D            2,5

výborně minus                B              1,5                    dobře                           E             3

velmi dobře                     C              2                  nevyhovující                    F             4

(2) Průměrná klasifikace studenta je v každé fázi jeho studia určena jako vážený průměr číselných hodnot ze všech termínů klasifikovaných ukončení předmětů včetně hodnocení nevyhovujících. Váha číselné hodnoty klasifikace předmětu je v obou případech dána jeho kreditovou hodnotou.

(3) Průměrná klasifikace studenta slouží jako podklad pro relativní hodnocení studijní úspěšnosti vyjádřené percentilem studentů programu nebo oboru se stejnou nebo lepší průměrnou klasifikací.

Článek 18

Zápočet a klasifikovaný zápočet

(1) Zápočtem nebo klasifikovaným zápočtem se ukončují předměty, jejichž požadavky jsou plněny průběžně především v době konání jejich výuky stanovené týdenním či blokovým rozvrhem. Vyučující je povinen zveřejnit požadavky pro ukončení předmětu nejpozději do dvou týdnů po zahájení výuky.

(2) Nesplní-li student v řádném termínu požadavky zápočtu nebo klasifikovaného zápočtu z předmětu, který nemá zapsán jako opakovaný předmět podle čl. 21, má právo splnit je v opravném termínu vypsaném v tomtéž semestru, a to nejvýše dvakrát.

(3) Zápočet se hodnotí slovy: "započteno" respektive "nezapočteno" (v IS MU písmeny Z respektive N). Klasifikovaný zápočet se hodnotí slovy: "započteno" s uvedením stupně klasifikační stupnice (v IS MU písmenné označení nebo číselná hodnota klasifikace), respektive "nezapočteno" (v IS MU písmeno N).

 Článek 19

Kolokvium a zkouška

(1) Kolokviem nebo zkouškou se ukončují předměty, u nichž je podstatná část zátěže studenta soustředěna mimo dobu jejich výuky stanovenou týdenním rozvrhem. Vyučující je povinen zveřejnit požadavky pro ukončení předmětu nejpozději do dvou týdnů po zahájení výuky.

(2) Neuspěje-li student v řádném termínu u kolokvia nebo zkoušky z předmětu, který nemá zapsán jako opakovaný předmět podle čl. 21, může je opakovat v tomtéž semestru, a to nejvýše jednou. Zkoušející může povolit odklad posledního opravného termínu na zkouškové období následujícího semestru. Neuspěje-li student v prvním opravném termínu, může kolokvium nebo zkoušku mimořádně opakovat podruhé; této možnosti však může využít nejvýše pětkrát za celou dobu studia v programu.

(3) Podmínkou přihlášky ke kolokviu nebo zkoušce může být splnění požadavků v průběhu semestrální výuky. Výsledky hodnocení těchto požadavků mohou být zahrnuty do hodnocení kolokvia nebo zkoušky. Pro zveřejnění takových požadavků platí ustanovení čl. 18 odst. 1.

(4) Kolokviem se rozumí ukončení předmětu rozpravou o problematice předmětu, případně vypracováním písemné práce zabývající se dílčí tématikou předmětu. Kolokvium se hodnotí slovy: "prospěl(a)" (v IS MU písmeno P), "neprospěl(a)" (v IS MU písmeno N).

(5) Zkouška může být písemná, nebo ústní, nebo písemná a ústní. Zkouška může mít více částí, které se mohou konat v různých dnech. Výsledek zkoušky se hodnotí podle klasifikační stupnice.

 Článek 20

Souborná zkouška

(1) Pravidla pro podání přihlášky k souborné zkoušce jsou specifikována programem.

(2) Souborná zkouška má jednu nebo více částí, z nichž jedna může být uskutečněna formou rozpravy o případné semestrální nebo ročníkové práci. Ostatní části jsou písemné nebo ústní. Jednotlivé části souborné zkoušky mohou proběhnout v různých dnech.

(3) Výsledek souborné zkoušky se hodnotí podle klasifikační stupnice pro státní závěrečné zkoušky nebo státní rigorózní zkoušky (čl. 24 odst. 1).

(4) Komisi pro soubornou zkoušku jmenuje děkan. Pro složení a jednání komise platí ustanovení čl. 23 přiměřeně.

(5) Neuspěje-li student v řádném termínu u souborné zkoušky, kterou nemá zapsánu jako opakovaný předmět podle čl. 21, má právo ji v tomtéž semestru dvakrát opakovat. Děkan může povolit odklad posledního opravného termínu na zkouškové období následujícího semestru.


 

Článek 21

Opakování předmětů

(1) Jestliže student úspěšně neukončil zapsaný předmět, musí jej opakovat, avšak nejvýše jednou (dále jen "opakovaný předmět"), není-li tato možnost výslovně vyloučena v programu, který byl akreditován. Opakovaný předmět je student povinen znovu zapsat v nejbližším semestru, v němž se uskuteční jeho výuka.

(2) Povinnost opakování podle odstavce 1 může student z vlastního rozhodnutí nenaplnit u předmětů, které nejsou pro absolvování programu nebo oboru povinné, a to nejvýše v celkovém rozsahu jedné desetiny celkové kreditové hodnoty předmětů, které během studia v programu zapsal a úspěšně ukončil.

(3) Ustanovení odstavce 1 se vztahuje i na soubornou zkoušku.

(4) Pro konkrétní volitelné předměty může děkan v katalogu předmětů stanovit, že se na ně povinnost opakování podle odstavce 1 nevztahuje.

 

Hlava IV

Řádné ukončení studia

Článek 22

Státní závěrečná zkouška a státní rigorózní zkouška

(1) Studium v programu se řádně ukončuje státní závěrečnou zkouškou nebo státní rigorózní zkouškou před zkušební komisí. Průběh a vyhlášení výsledků státní zkoušky jsou veřejné.

(2) Státní závěrečná zkouška sestává z částí, z nichž jedna představuje obhajobu bakalářské práce, je-li v daném bakalářském programu předepsána, respektive obhajoby diplomové práce. Státní rigorózní zkouška sestává z jedné nebo více částí. Jednotlivé části státní zkoušky mohou proběhnout v různých dnech.

(3) Obhajoba bakalářské nebo diplomové práce je ústní. Ostatní části státní závěrečné zkoušky nebo státní rigorózní zkoušky (dále jen "státní zkouška") jsou písemné nebo ústní, popřípadě písemné a ústní. Obhajobou bakalářské nebo diplomové práce není podmíněn přístup k jiným částem státní závěrečné zkoušky.

(4) Řádné a opravné termíny státních zkoušek pro každý program a obor stanoví děkan v souladu s harmonogramem akademického roku. Termíny státní zkoušky a složení zkušebních komisí musí být zveřejněny v IS MU a na úřední desce fakulty nebo na k tomu určených místech na úřední desce uvedených nejméně dva týdny před konáním první části státní zkoušky v daném semestrálním období.

(5) Student je povinen přihlásit se ke státní zkoušce respektive její první části buď na období vymezené pro státní zkoušky v semestru, v němž splnil všechny stanovené podmínky, nebo v semestru následujícím. Neučiní-li tak, může být fakultou přihlášen na poslední volný řádný termín pozdějšího z uvedených období, ledaže dosud nepřekročil standardní dobu studia.

(6) Podmínky přístupu ke státní zkoušce, její jednotlivé části nebo předměty, jejich návaznosti a požadavky jsou součástí programu.

(7) Pokud se student přihlášený ke státní zkoušce nedostavil k některé její části ve stanoveném datu, aniž svou neúčast přijatelným způsobem omluvil do pěti dnů po tomto datu, je u této části státní zkoušky hodnocen stupněm "nevyhovující".

(8) Student, jehož státní zkouška v řádném termínu proběhla s celkovým výsledkem "nevyhovující"(čl. 24 odst. 2), může ji opakovat v následujícím semestru v termínu opravném.

(9) Opakovat státní zkoušku lze nejvýše dvakrát. Student opakuje pouze ty její části, v nichž byl hodnocen stupněm "nevyhovující". V mezidobí mezi termíny opakované státní zkoušky může děkan studentovi přerušit studium. Doba takto přerušeného studia se nezapočítává do celkové doby přerušení podle čl. 13 odst. 4. Další podmínky organizace opravných termínů a přihlašování k nim jsou v kompetenci děkan.

(10) Poslední část státní zkoušky v programu musí student úspěšně vykonat nejpozději v semestru, po jehož ukončení uplyne od doby zápisu do studia v programu dvojnásobek standardní doby studia. Studentovi, který v uvedené lhůtě státní zkoušku úspěšně nevykoná, se ukončí studium v programu podle § 56 odst. 1 písm. b) zákona.

Článek 23

Zkušební komise

(1) Státní zkouška se v každé ze svých částí koná před zkušební komisí (dále jen "komise"), kterou jmenuje děkan podle § 53 odst. 2 a 3 zákona. Předsedu komise jmenuje na návrh děkana rektor. Předseda komise řídí její jednání a odpovídá za její činnost. Funkční období komise je nejméně jednoleté a nejvýše pětileté.

(2) Komise je v každé z částí státní zkoušky způsobilá se usnášet, jsou-li přítomni alespoň tři její členové. Komise se usnáší nadpoloviční většinou přítomných členů komise.

(3) Je-li pro obor, který se dále nečlení, nebo pro program, který zahrnuje jediný obor, jmenováno více komisí, rozhodne o zařazení studentů ke komisím děkan. Rozdělení je zveřejněno nejpozději v den konání státní zkoušky.

(4) Je-li součástí státní zkoušky obhajoba bakalářské nebo diplomové práce, určí děkanem pověřený člen komise, zpravidla předseda, v předstihu jejího oponenta z řad akademických pracovníků fakulty nebo jiných vysokoškolsky vzdělaných odborníků v daném vědním oboru. Oponent a vedoucí bakalářské respektive diplomové práce se pro účel její obhajoby stávají členy komise. Oponent a vedoucí práce vypracují písemný posudek, jehož součástí je návrh hodnocení podle čl. 24 odst. 1. Student má právo být seznámen s posudky nejméně tři dny před obhajobou.

(5) V případech, že to obsahová náročnost zpracování diplomové nebo bakalářské práce vyžaduje, může děkan na návrh vedoucího práce povolit zapsání diplomové nebo bakalářské práce v kreditovém rozsahu větším, než je specifikováno v popisu programu.

Článek 24

Hodnocení státní zkoušky a řádně ukončeného studia

(1) V každé části státní zkoušky se komise usnáší o jejím výsledku. Výsledek každé části státní zkoušky je hodnocen slovy: "výborně", "velmi dobře", "dobře", "nevyhovující".

(2) Celkový výsledek státní zkoušky hodnotí komise po ukončení její poslední části některým ze stupňů uvedených v odstavci 1. Celkový výsledek státní zkoušky je "nevyhovující", je-li kterákoli její část hodnocena jako "nevyhovující".

(3) Celkové hodnocení řádně ukončeného studia je hodnoceno slovy:

a)    "prospěl(a) s vyznamenáním",

b)   "prospěl(a)".

(4) Podmínkou pro získání celkového hodnocení řádně ukončeného studia "prospěl(a) s vyznamenáním" je že:

a)     všechny části státní zkoušky byly úspěšně složeny v řádném termínu s hodnocením "výborně" nebo "velmi dobře".

b)    celkový výsledek státní zkoušky zní "výborně".

c)     průměrná klasifikace podle čl. 17 odst. 2 nepřevyšuje hodnotu 1,5.

d)    v průběhu studia nebyl student v žádném z klasifikovaných předmětů hodnocen stupněm "nevyhovující".

e)    v průběhu studia byl student nejvýše dvakrát hodnocen stupněm "dobře".

(5) Celkové hodnocení řádně ukončeného studia je vyznačeno ve vysokoškolském diplomu.

Článek 25

Revize hodnocení

(1) Student má právo požádat o revizi hodnocení ukončení předmětu nebo bloku předmětů, včetně postupové zkoušky, jakož i o revizi hodnocení státní zkoušky nebo její části (dále jen "výsledek kontroly studia").

(2) Děkan na základě žádosti podle odstavce 1 zruší napadený výsledek kontroly studia, jestliže při jeho stanovení nebo při úkonech jeho stanovení předcházejících byl porušen zvláštní právní předpis nebo vnitřní předpis MU nebo fakulty, anebo jestliže hodnocení bylo stanoveno svévolně. V takovém případě děkan učiní opatření nezbytná k obnovení práv studenta, která byla takovým způsobem porušena.

(3) Byl-li výsledek kontroly studia zrušen podle odstavce 2, koná se nové ukončení předmětu nebo bloku předmětů anebo postupová zkouška před tříčlennou komisí, kterou jmenuje děkan. Na jednání a usnášení se komise se přiměřeně vztahuje čl. 23 odst. 2.

(4) Na žádost studenta se jednání komise uvedené v odst. 3 může zúčastnit důvěrník studenta, kterého si student zvolí z řad členů Akademické obce MU. Důvěrník studenta není členem komise.

Článek 26

Rozhodování o právech a povinnostech studentů

(1) Na rozhodování o právech a povinnostech studentů se vztahuje zákon, Statut MU a tento řád.

(2) Žádost o přezkoumání rozhodnutí podává student rektorovi prostřednictvím děkana, a to nejpozději do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí.

(3) Děkan žádosti o přezkoumání rozhodnutí buď sám vyhoví a rozhodnutí změní nebo zruší, anebo žádost postoupí rektorovi.

(4) Rektor na základě žádosti podle odstavce 2 změní nebo zruší rozhodnutí, které je v rozporu se zvláštním právním předpisem nebo s vnitřním předpisem MU nebo fakulty.

 

Část třetí

Závěrečná a přechodná ustanovení

Článek 27

 Mimořádné prostředky

Děkan nebo rektor je oprávněn studentovi na jeho žádost udělit výjimku z ustanovení tohoto řádu. Na postup při rozhodování v této věci se vztahuje § 68 zákona.

Článek 28

Přechodné ustanovení

Rektor má právo rozhodnout o časově omezené výjimce z počtu zapisovaných předmětů, podmínek opakování předmětů nebo určení jejich kreditové hodnoty v jednotlivých programech.

Článek 29

Platnost a účinnost

(1) Tento řád byl schválen podle § 9 odst. 1 písm. b) zákona Akademickým senátem MU dne 25. února 2002.

(2) Tento řád nabývá platnosti podle § 36 odst. 4 zákona dnem registrace Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a účinnosti dnem 1. září 2002.

(3) Vnitřní předpisy fakult musí být v souladu s tímto řádem. Ustanovení vnitřních předpisů fakult, která jsou v rozporu s tímto řádem, jsou neplatná dnem účinnosti tohoto řádu.

 

Jiří Zlatuška, v. r.

rektor